شرکت اپل در روز پنج‌شنبه 3 آگوست 2023 (12 مرداد 1402) گزارش مالی سه‌ماهه سوم سال مالی خود منتهی به 1 جولای 2023 (منطبق بر سه‌ماهه دوم سال 2023) را منتشر کرده است؛ مطابق این گزارش درآمد اپل در این فصل به 81.8 میلیارد دلار رسیده که با وجود کاهش 1.4 درصدی نسبت به سال قبل هنوز از پیش‌بینی 81.69 میلیارد دلاری بازار بیش‌تر است. سود تقلیل‌یافته هر سهم این شرکت نیز در این نوبت 1.26 دلار اعلام شده که نسبت به 1.2 دلار سال قبل و پیش‌بینی 1.19 دلاری بازار اندکی ارتقاء یافته است. بخش خدمات ستاره درخشان اپل در این فصل است و زیر مجموعه‌های آیفون، مک و آی‌پد همگی با افت روبرو شده‌اند. سهام اپل در معاملات بعد از ساعت اداری پنج‌شنبه با کاهش 2 درصدی روبرو شد.سهام اپل همچنین پس از اظهارنظر لوکا مائستری (Luca Maestri) مدیر مالی شرکت اپل مبنی بر ادامه کاهش درآمد در سه‌ماهه بعدی یعنی فصل منتهی به سپتامبر 2023 بار دیگر کاهش پیدا کرد. شرکت اپل از نگاه کارشناسان در موقعیت حساسی قرار دارد چرا که آیفون به‌عنوان محصول اصلی و ریشه‌دار این مجموعه با رقبای بزرگ و قابل ملاحظه‌ای در مجموعه اندروید روبروست و محصول بزرگ بعدی این شرکت یعنی هدست واقعیت ترکیبی Vision Pro نیز فاصله مشخصی تا حضور در بازار دارد. تیم کوک (Tim Cook) مدیرعامل اپل اما طبق انتظار همچنان از نیمه پر لیوان سخن گفته و ضمن ابراز خوشنودی از رکورد درآمد بخش خدمات که آن را بالاترین میزان در کوارتر ژوئن توصیف کرده، بیش از 1 میلیارد مشترک غیر رایگان در این بخش را به‌عنوان دلیل اصلی این رکورد درآمدی ذکر کرده است.

مطابق این گزارش میزان هزینه اپل در بخش تحقیق و توسعه در سال جاری تا به امروز به 22.61 میلیارد دلار رسیده که با افزایش 3.12 میلیارد دلاری نسبت به سال قبل روبرو شده است. تیم کوک در گفت‌وگو با رویترز بخشی از این افزایش را مثل دیگر شرکت‌های بزرگ فناوری به‌علت کار روی هوش مصنوعی زایشی (generative artificial intelligence) عنوان می‌کند: «ما سال‌ها در حال انجام تحقیقات در طیف وسیعی از فناوری‌های هوش مصنوعی از جمله هوش مصنوعی زایشی بوده‌ایم. ما به سرمایه‌گذاری و نوآوری و پیش‌برد مسئولانه محصولات‌مان با این فناوری‌ها برای کمک به غنی‌سازی زندگی افراد ادامه می‌دهیم.»

از جمله دیگر بخش‌های روشن گزارش مالی اپل در سه‌ماهه ژوئن 2023 باید به بازار چین اشاره کرد که مطابق گزارش Canalys و Counterpoint از بازار اسمارت‌فون چین در سه‌ماهه دوم 2023 با افت عرضه روبرو شده است؛ عرضه گوشی‌های هوشمند در بازار چین در سه‌ماهه دوم امسال از نگاه کانترپوینت 5 درصد کم‌تر از سال گذشته است که این میزان از سال 2014 تاکنون بی‌سابقه بوده و تأثیر آن را به‌وضوح در میزان عرضه محصولات بسیاری از برندهای سابقه‌دار این حوزه از جمله اوپو، ویوو، شیائومی و آنر می‌توان مشاهده کرد. اپل اما در بازار چین موفق ظاهر شده و درآمد خود را از 14.6 میلیارد دلار سال قبل به 15.76 میلیارد دلار رسانده است. کوک این رشد را به رکورد تعداد خریداران آیفون (اعم از خریداران جدید و خریداران قدیمی که گوشی خود را به مدل بالاتر ارتقاء داده‌اند) نسبت داده و از ثبت رکورد دیگری برای این فصل در دو بخش خدمات و پوشیدنی‌ها، هوم و لوازم جانبی در بازار چین خبر می‌دهد.

در ادامه به بررسی میزان درآمد و سود بخش‌های مختلف شرکت اپل در سه‌ماهه منتهی 1 جولای 2023 می‌پردازیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *